in

Jak przycinać i dbać o tuje?

Tuja, czyli żywotnik zachodni, jest chyba najpopularniejszym iglakiem w ogrodach. Dostępna w wielu sklepach, np. w Gardenowo. Jest mało wymagająca, dość szybko rośnie i można ją przycinać. Tuje często sadzone są jako żywopłot, którego celem jest oddzielenie podwórka od sąsiadów w naturalny sposób. Niektórzy również tworzą z nich różnorakie figury geometryczne. Niestety z czasem tuje się starzeją i stają się mniej atrakcyjne. Jak zatem dbać o nie, by ponownie odzyskały swój piękny wygląd?

Po pierwsze – przycinanie

Podczas przycinania żywotników należy pamiętać, by robić to ostrożnie, niezbyt intensywnie. Kiedy tuje osiągną wysokość, taką jaką chcemy, powinniśmy corocznie skracać pędy wierzchołkowe. Odmładzając nasze rośliny warto je również przycinać poniżej miejsca, do którego urosły, mając na uwadze, że zbyt głębokie cięcie może odsłonić puste lub wysuszone miejsca. Te nieatrakcyjne gałęzie – uszkodzone, suche lub zakażone chorobą – powinno się natomiast całkowicie eliminować. Kiedy przycinać? Najlepiej rozłożyć ten zabieg na raty. Podstawowe cięcie wykonuje się wiosną (od marca do kwietnia). Drugie można wykonać w czerwcu, nie potniej niż do końca lipca. Zmiany w wyglądzie są widoczne zazwyczaj dopiero w następnym sezonie.

A co po cięciu?

Po zabiegach odmładzających należy szczególnie dbać o tuje. Miejsca po odcięciu grubszych gałęzi powinniśmy posmarować pastą przeciwko chorobom grzybiczym. Ponadto należy regularnie podlewać krzewy, nie tylko podczas pierwszych tygodni po zabiegach odmładzających i w okresie suszy, ale również w umiarkowanie ciepłe zimowe dni. Warto również stosować nawozy z większą ilością potasu – to spowoduje lepsze krzewienie i odzyskanie atrakcyjnego wyglądu. Potrzebny jest również azot, a szczepionki mikoryzowe zwiększą pobieralność wody i składników pokarmowych.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Zeberka.pl Modny makijaż na sezon wiosna-lato 2019. Najciekawsze trendy prosto z wybiegów

Zeberka.pl Modny makijaż na sezon wiosna-lato 2019. Najciekawsze trendy prosto z wybiegów

Dojenie krów i strzelanie do celu. Kto odpadł z programu? [WIDEO+ZDJĘCIA]

Dojenie krów i strzelanie do celu. Kto odpadł z programu? [WIDEO+ZDJĘCIA]