in

Ultrasonografia w medycynie

 

Czym jest ultrasonografia w rozumieniu medycznym? To znane każdemu – badanie USG, które zaliczane jest do bezinwazyjnych metod badań diagnostycznych. Pozwala na uwidocznienie narządów wewnętrznych człowieka, celem wykrycia ewentualnych zmian patologicznych. Ultrasonografia pozwala na dokładną wizualizację struktury poszczególnych narządów wewnętrznych w naszym ciele. Wykorzystuje się w niej działanie fal ultradźwiękowych, które poprzez odbicie, rozchodzą się w ciele niczym echo.

Dopplerowskie USG – charakterystyka

W medycynie możemy spotkać się z kilkoma rodzajami badań ultrasonograficznych. Jednym z nich jest dopplerowskie USG, które polega na wykryciu niepożądanych zmian w strukturze układu krążenia. Dopplerowskie USG przede wszystkim umożliwia ocenę przepływu krwi w naczyniach krwionośnych oraz sercu. Dopplerowskie USG wyróżnia się na tle zwykłego badania ultrasonograficznego, ponieważ towarzyszy mu tzw. charakterystyczny dźwięk, a dokładnie: szum krwi przepływającej przez naczynia krwionośne. Dopplerowskie USG z kolorem uwidacznia zachodzące w strukturze żył zmiany, które odpowiadają energii przepływu krwi, pokazując jednocześnie naczynia o nieprawidłowej budowie. Taki wykaz jest szczególnie istotny przy występujących powikłaniach w trakcie ciąży, a także w przypadku szybko rosnących guzów, w tym rozwijających się nowotworów złośliwych.

Dopplerowskie USG – kiedy wykonać?

Bóle oraz pieczenie żył to jeden z podstawowych sygnałów, jakie powinny wzbudzić naszą czujność. Dopplerowskie USG służy do wykrywania wczesnego stadium nawet najdrobniejszych schorzeń tętnic (w tym aorty) oraz żył, które w konsekwencji mogą doprowadzić nawet do udaru mózgu, zawału serca czy zatorowości płucnej.

Zapoznaj się z szeroką ofertą sprzętu medycznego i farmaceutycznego na stronie https://actionmed.pl

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Zeberka.pl Urocze tatuaże dla par. To nowy trend, który uwielbiają wszyscy zakochani!

Zeberka.pl Urocze tatuaże dla par. To nowy trend, który uwielbiają wszyscy zakochani!

Taneczny wyjazd integracyjny i lawina gorzkich słów pod adresem Justyny Żyły! Kto odpadł?

Taneczny wyjazd integracyjny i lawina gorzkich słów pod adresem Justyny Żyły! Kto odpadł?